Ads Top

Flash Disk ile El Capitan Kurulumu

Sisteminizde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, temiz bir format atmak en basit ve güvenli  bir yol. Bunun için App Store'dan indireceğimiz güncel bir El Capitan imajı ve en az 8GB'lık bir flash bellek.

Öncelik olarak App Store'a girip, oturum açtıktan sonra El Capitan'a tıklayarak indirme işlemini başlatıyoruz.

Not: İndirme işleminin ne durumda olduğunu görebilmeniz için Dock üzerinde bulunan Launcpad simgesinin üzerine gelip beklediğinizde, indirme işleminin ilerlemesini basit ama anlık bir şekilde görebilirsiniz.


Önemli Not: Flash belleği biçimlendirirken Bellek yazmamız önemli. Çünkü terminalde kullanacağımız kodun uyumlu olması için bu konuda hassas davranmamız lazım.

Terminal'de kullanmamız gereken kod:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Bellek --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Terminale bu kodu yapıştırdıktan sonra bizden admin şifresini isteyecek, onu da halledip işlemlerin bitmesini bekliyoruz ve terminalde ilerleyen işlemler aynı şu şekilde olmalı.


Erasing Disk: 0%... 10%... 20%... 30%...100%...
Copying installer files to disk...
Copy complete.
Making disk bootable...
Copying boot files...
Copy complete.
Done.

Eğer terminal bu şekilde ise herşey olumlu demektir. Videodaki işlemleri yaptıktan sonra Alt tuşuna basılı tutarak Mac'i açıyoruz ve El Capitanı Kur'u seçiyoruz. Karşımıza seçenekler gelince, Disk İzlencesini tekrar açıyoruz ve bu sefer eski Yosemite'nin kurulu olduğu diski (Macintosh yazan HDD) seçerek Sil'i tıklıyoruz ve harddiski biçimlendirdikten sonra Disk İzlencesinden çıkıp, az önceki seçeneklerin bulunduğu ekrana otomatik olarak geri dönmüş oluyoruz.

Artık El Capitan'ı kurabiliriz, takıldığınız yer olursa yorumlar kısmından bana ulaşabilirsiniz... 
Kolay gelsin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.