Ads Top

SJCam 4000 Aksiyon Kamera İncelemesi

Aksiyon kameraları bana göre hayatımızın her anında, elimizin altında olması gereken cihazlardır. Trafikte, spor yaparken, yüzerken yada bir ürünü tanıtırken bile bize büyük yardımları dokunuyor. İyi ama GoPro'nun, Sony Action Cam'in fiyatları bu kadar pahalı iken, bu işi nasıl kıvırabiliriz sorusunun cevabı da Çin'den geliyor.

Adamlar her şeyin çakmasını yaptığı gibi, GoPro'nun da birebir çakmasını yapmışlar. Ama bu sefer dozunu biraz fazla kaçırıp, bana göre GoPro'dan daha iyi bir cihaz ortaya çıkartarak, adını da SJCam koymuşlar.

Benim almış olduğum model SJCam 4000'dir. Ürünü Aliexpress, Banggod gibi uzakdoğu alışveriş sitelerinden alıyoruz. Eğer kazıklanmak isteyen var ise, Sanalpazar, Gittigidiyor gibi sitelerden de alabilir. Aliexpress üzerinden alacağımız cihazın fiyatı şuan 82.15$. (Cihazın yanında ekstra olarak 1 adet daha batarya ve 1 adet daha şarj cihazı geliyor.)  Yani normal şartlar altında gümrüğe takılma ihtimali var fakat siz söyleseniz de, söylemeseniz de satıcı, ürünün dışına 15-20$'lık ürün etiketi vurduğu için, ürün gümrüğe takılmadan sorunsuz bir şekilde geçiyor.

Cihazın yanında binbir çeşit aparat bulunmakta. Tek eksiği araba camına yapıştırmamız için gereken vantuzlu aparat, onu da 8$ karşılığında aynı satıcıdan alabiliyorsunuz. Yani toplamda 90$ gibi bir fiyata geleektir. Kaba bir hesap ile 243TL civarında bir aksiyon kamerasına sahip olacaksınız.

Satıcının linki
Araç kitinin linki

Gelelim cihazın resimlerine;

Ayrıca, cihazın yanında hafıza kartı gelmiyor. Bu nedenle Class 10 serisi, 32GB'lık bir hafıza kartı almanızı tavsiye ederim. (Ortalama 50 papel)


8$'a aldığımız araç kiti. (Bunun yanında çakmak soketli şarj aleti de geliyor.)

Kullanım tecrübelerimi de aktarayım hemen..
32Gb'lık, Class 10 serisi Sandisk marka bir hafıza kartı ile, tam dolu 1 batarya takılı olarak, 1080p'de 90 dk çekim yapabiliyorsunuz. Hafıza kartının class 10 olması çooook önemli. Çünkü aktarım/yazım hızı düşük olan kartlarda, özellikle video çekim esnasında büyük problemler yaşayabilirsiniz.

90dk boyunca çektiğim videoların toplam boyutu ise 10Gb civarında tuttu. Ben ne olur, ne olmaz diye ekstra batarya veren satıcıdan aldım ki, yarı yolda kalmayayım.. 

Sualtı kılıfını takıp, kano ile yaptığımız antrenmanlarda kamerayı kullanma fırsatım oldu ve sonuçtan gayet memnunum. Görüntü kalitesi, sualtı kılıfı, aparatların çoğunluluğu vs. her açıdan verdiğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz. 

Not: Kamerayı videodaki gibi başınıza sabitlemek istiyorsanız ya bir adet patenci/bisikletçi kaskı alacaksınız yada 8-10$'a SJCam yada GoPro için üretilmiş olan göğüs/kafa bandı aksesuarından almanız gerekiyor. Ben bu videoda Decathlon'dan 40TL'ye almış olduğum patenci kaskını kullandım. Blogger tarafından desteklenmektedir.