Ads Top

Dünyanın En Zengin İnsanları

10- Jim Walton (34.6 Milyar $)

Amerikalı işadamı olan Jim Walton, Arvest Bankası'nın CEO'su olmakla birlikte, kardeşi ile beraber ortaklık kurarak Wal-Mart zincirini kurmuştur. Wal-Mart'ın bugün sahip olduğu satış değeri ise 405 Milyar $.

9- Christy Walton (35.4 Milyar $)

Christy Walton'da kardeşi Jim gibi servetinin büyük bir kısmını Wal-Mart zincirine borçlu. Geçtiğimiz yıl 35.4 Milyar $ ile dünyanın en zengin kadını olarak kayıtlara geçen Walton, hayır kurumlarına bağış yapmayı ilke edinmiş. Şu ana kadar 1.6 Milyar $ bağışta bulunmasının yanı sıra, aile yardım vakfını da kurarak kendini bir adım daha ileri götürmüştür.

8- David Koch (36 Milyar $)
Amerikalı işadamı, hayırsever, siyasi aktivist ve kimya mühendisi, David Hamilton Koch 36 Milyar $ ile listenin 8. sırasında. Diğer milyarderler gibi hayır kurumlarına büyük bağışlarda bulunan Koch, bir çok hastane, müze yaptırmıştır.

7- Charles Koch (36.1 Milyar $)
Koch Industries'in yönetim kurulu başkanı olan Charles Koch, 36.1 Milyar servet ile listemizin 7. sırasında. (Kardeşi gibi hayırsever değil bu, bencil olduğu için listede 7.)

6- Vladimir Putin (40 Milyar $)
2008 yılından beri Rusya Devlet Başkanı olarak görevini sürdüren Putin, daha öncesinde Rusya'da başbakanlık görevinde bulunmuştur. Ülkenin siyasi, hukuksal ve askeri faaliyetlerinde daha fazla boy gösteren başkanı sporcu kişiliği ile ana haber bültenlerinde bol bol izledik. 

Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında bir benzerlik bulunan Putin, önce başbakanlık sonra Cumhurbaşkanlığı yaptı. Zenginliğinin her geçen gün artması, RTE ile arasındaki benzerliği daha da kuvvetlendiriyor. 

5- Larry Ellison (43 Milyar $)
Yazılım şirketi olan Oracle'ın kurucusu olan Ellison, gösterişe de bir o kadar meraklı. Malibu ve California'da özel arazileri olmakla beraber, Silikon vadisinde de özel bir köşkü vardır. Fakat bu adamı hiç gözüm tutmadı, ayrıca zengin tipi de yok.

4- Warren Buffett ( 58.5 Milyar $)
Para konusunda uzman olan Buffett, küçük yaşlarda 6'lı Coca Cola şişelerini alıp, tanesini 5 Cent kâr ile satmaya başladı. Hisse senedi yatırımcısı olduğu için çok değişken bir servete sahip olduğu bilinen Buffett, Gates vakfına yapmış olduğu 31 Milyar $'lık bağış ile, ne kadar hayırsever bir kişiliğe sahip olduğunu herkese kanıtlamıştır.
Dünyanın en zengin 4. adamı 1958 yılında 31.500$ aldığı 6000 metrekarelik evinde yaşamaya devam ediyor ve 2012 yılında kendisinde prostat kanseri teşhisi konuldu.

3- Amancio Ortega (64.5 Milyar $)
Çeşitli giyim mağazalarında çalışan Ortega, ilerleyen yıllarda bornoz üretimi yapmaya başladı ve kendi mağazasını açarak zenginliğinin ilk adımlarını atmış oldu. 

77 ülkede 5000'den fazla mağazası bulunan Inditex grubu, Ortega tarafından kurulmuş olup, bu grubun içinde Maltepe Park'ta hepsini yan yana bulabileceğiniz Pull & Bear, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti, Zara, Zara Home gibi  mağazalar bulunmaktadır.

2- Carlos Slim Helu (69.6 Milyar $)
Meksikalı yatırımcı ve hayırsever bir işadamı olan Helu'nun sahip olduğu şirketler,  América Móvil ve Telmex telekomünikasyon şirketleridir. Mayıs 2013'de Ortega'nın önüne geçen dev yatırımcının 1. sıraya yerleşmesi için bol bol ekmek yemesi lazım.

1- Bill Gates (76.2 Milyar $)
Bill amcamızı Microsoft, Blue Screen hataları (Mavi ekran) ve yardım vakfı ile tanıdık. 

Gates, 2008 yılına kadar CEO'su olduğu Microsoft'tan, karısı Melinde ile birlikte kurmuş olduğu yardım vakfına zaman ayırmak için istifa etti. Şimdiye kadar 28 Milyar $ bağışta bulunan Gates ailesi, Buffett'tan sonra en çok bağış yapan 2. kişidir. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.