Ads Top

Lensi Ters Bağlayarak Makro Fotoğraflar Çekmek


Makro lenslerin pahalılığından bahsetmeme gerek yok sanırım. Sırf bu pahalılık yüzünden, ilgi duyduğum alana çok fazla yönelemeyip, manzara alanında takılı kaldım. İyi de güzel kardeşim, paramızı makro lense yatırmıyoruz diye hiç mi denemeler yapmayalım ?

Bu sorunun cevabı basit. Hemen bir adet reverse ring (3-5 $) siparişi verip, gelen bu küçük parçayı gövdeye takıyoruz. Ardından bu ringin ucuna da elimizde bulunan lensimizi takıp, ayarlamaları yaptıktan sonra makro fotoğraflarımızı çekmeye başlıyoruz.

Mantık şöyle; lensi ters şekilde bağlayacağımız için, gövde ile lens arasına ışık girmemesi için böyle bir aparat siparişi veriyoruz. Lensi de, içindeki elementlerin makro görevini üstlenmesi için ters bağlıyoruz.
Bahsettiğim parça yani Macro Reverse Ring denilen zımbırtı şu oluyor;

 Üstteki parçanın siparişini Ebay'den yada Dealextreme tarzı sitelerden verirsek daha ucuza alırız fakat gelmesi 2-3 hafta kadar sürebilir. Ebay'den nasıl alışveriş yapacağını bilmeyenler için burada kaynak ve püf noktaları bulunmakta.

Eğer elinizde sabit açılı bir lens var ise makro uzatma tüpü alarak da rahatlık sağlayabilirsiniz.

Parça elimize geldi diyelim. Bağlantıyı şu şekilde yapıp kullanmaya başlıyoruz.Canon yada Nikon olması farketmiyor. Sadece alacağınız Reverse Ring'i kullandığınız markaya göre alın yeterli. Ayrıca, lensinizi temiz ortamlarda kullanmaya dikkat edin ki, içine toz kaçmasın.

 
Blogger tarafından desteklenmektedir.