Ads Top

Dünyanın En Büyük Gemisi: Maersk Mc-Kinney Møller

Başlık sizi biraz yanıltabilir. Aslında dünya üzerinde aktif olarak kullanılan en büyük gemi de diyebilirdim.. Çünkü Prelude FLNG adlı LPG taşıyıcısı olan gemi, yeniden inşa edildikten sonra Triple-E'ye ödünç olarak vermiş olduğu tahtını geri alacak. Bunu söylememin sebebi ise Maersk Triple-E serisinin ilk üyesi olan Mc-Kinney Møller 399 metre uzunluğunda, Prelude FLNG ise 488 metre uzunluğunda olması.


Not: Aslında Tripple-E, Maersk firmasına ait bir gemi serisi. Bu serinin en büyük gemisi, yani burada bahsettiğimiz geminin asıl adı Mærsk Mc-Kinney Møller'dir.

Toplu halde sipariş edilen Maersk Triple-E serisi firmaya 1.9 Milyar $'a mal olmuştur. Mc-Kinney Møller'in maliyeti ise 190 Milyon $'dır. 400m uzunluğunda, 59m genişliğinde olan bu geminin enerji tüketimi çok düşük olmakla birlikte, üzerinde dünyayı taşıyacak kadar büyük bir kapasiteye sahiptir.


  • 60.000 ton çelikten imal edilen Triple-E, 8.4 tane Eiffel kulesinin ağırlığına eşittir.
  • Diğer bir deyişle 185.489 tane Harley Davidson motosikletin ağırlığına eşit.
  • Gemideki ana motor %10 geri dönüşüm sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu oran 5000 ailenin 1 yıllık elektrik tüketimine eşit.
  • 1 jumbo-jet kargo uçağı ton başına 1 kWh enerji harcarsa 0.5km yol gidebiliyor. Triple-E ise ton başına 1 kWh harcadığında 184km yol gitti.
  • Gemi, yaklaşık 18.000 adet konteyner alma kapasitesine sahip. 18.000 konteyneri trene yüklediğimizde ise yaklaşık olarak 110km'lik bir uzunluğa sahip olan bir tren olacaktı.


Blogger tarafından desteklenmektedir.