Ads Top

Tartışma Yaratan 10 Bayrak


Gökkuşağı Bayrağı

LGBT yada diğer ismiyle lezbiyen,gay,biseksüel ve transgender topluluğunun sembolü olan bu bayrak 1970'lerden beri kullanılmakta. Bu bayrak ABD'de kullanılmaya başlandı ve ilerleyen zamanlarda diğer ülkelerde de ilgi gördü. Üzerinde bulunan renkler ise çok çeşitliliği sembolize etmekte.
Angus Bayrak

2007 yılında İskoçya'da bulunan yerel yönetim kurulu üyesi 27 kişi, ülke bayrağını değiştirme kararı aldı. Bu kararın ardından 7.000 kişi imza topladı ve halk başkaldırmaya başladı. Yeni bayrağın, zaman ve para kaybının dışında siyasi güdümü bir hareket olduğu da düşünülmektedir.
Vergina Güneşi

11 Ağustos 1992 günü, Makedonya yeni bağımsız cumhuriyeti, 'kırmızı yıldız' amblemini değiştirmek için bayrak değiştirmek istedi. Bu bayrak çoğu Makedon tarafından kabul görmüş ve yurtiçi, yurtdışı gösterilerde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bu bayrağın üzerinde bulunan sembol, Yunanistan'da bir kazı sırasında bulunmuş ve adı da Vergina Star olmuştur. 1994 yılında ise Yunanistan ile Makedonya arasında oluşan bir anlaşmazlık nedeniyle Yunanistan sembolün telif hakkı için başvuru yapmıştır ve 1995 yılında bu bayrak kullanımdan kaldırılmıştır.
Pre-İslam Devrimi İran Bayrağı

Bu bayrak, 1980 yılında İslami rejimin getirdiği öğeleri de içinde bulunduruyor. Bu barağı İran'ın devrik şahının destekçileri kullanmakta ve genel olarak gösterilerde bayrak açarak protestolarını sürdürmektedirler.
Japon 'Rising Sun' Bayrağı

Bu bayrak, Japonların askeri bayrağıdır. Bu bayrak, imparator donanması sancağı ve II. dünya Savaşı sonuna kadar Japon imparatorluk ordusunun askeri bayrağı olarak kullanıldı. Bayrak, 1945 yılında müttefik işgal makamları tarafından, protestolarda kullanılması amacı ile yasaklandı.
Vatanseverler Bayrağı

Bu bayrak 1832 - 1838 yılları arasında  'Quebec' yani Kanada Patriote hareketi, radikal milliyetçileri tarafından kullanılan siyasi bir semboldür. Günümüzde ise Quebe Ulusal Günü kutlamalarında yer yer bu bayrağa rastlamak mümkündür.
Avrupa Bayrağı

Avrupa bayrağı, 12 adet yıldızdan oluşan bir dairedir ve AB ile CoE'nin bayrak ve sembolü olarak kullanılır. AB daha fazla gündemde olduğu için CoE'nin bayrağı ve sembolü olduğu pek fazla bilinmemektedir. 
Irak Bayrağı

21 Ocak 2008 tarihinde Irak Parlamentosu tarafından yeni bir bayrak kabul edilmiştir. Bayrak üzerinde bulunan üç yıldız kaldırılarak, kufi yazısı ile 'Allah Büyüktür' yazısı yazılmıştır. Bazı Sünni liderler, üç yıldızın Sünni'leri ifade ettiğini belirterek tartışma ortamı başlatmıştır.
Konfederasyon Bayrak

Bu bayrağın kölelik ve ayrımcılığın sembolü olduğu ve  utanç verici olduğu düşünülmektedir. Amerika'nın güneyinde, geçmişte yaşananlar, bu bayrağın tartışma yaratmasına sebep olmuştur.
ABD Bayrağı

Stars and Stripes, Old Glory ve Star-Spangled Banner olarak da anılan bu Amerika Bayrağı, İngiliz Kraliyetine karşı ayaklanan on üç koloni ile bayrağındaki on üç çizgiyi, birlikleri ile de, bayrağındaki elli yıldızı sembolize etmekte. Amerika'lı insanlara göre özgürlük ifade eden bu bayrak, bazı ülkeler tarafından bu şekilde kabul edilmemektedir. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.