Ads Top

En Lüks 10 Gıda

Bu ürünlerin fiyatları mevsimden mevsime göre değişiyor olsa da, fiyatları konusunda pek taviz vermeyi sevmiyorlar.

Beluga Havyarı

Hazar Denizinde bulunup, üretim aşamasına gelen Beluga Havyarının kilogramı 5.000$ bularak, dünyanın en pahalı yiyeceği ünvanına sahip. Havyar bilindiği gibi balık yumurtasıdır ve Beluga Havyarının en baskın özelliği ise ağızda tuzlu bir balık lezzeti bırakmasıdır.
Safran

Safranın mevsime göre kilogram fiyatı 2.000$ olabilir. Dünyanın en pahalı baharatıdır ve genel olarak boyama ile ince lezzetlendirme amacıyla kullanılır.
Beyaz Trüf

Trüfler, yeraltı yumruları olarak bilinir ve yüksek fiyatlı olmaları ile tanınmaktadır. Oldukça keskindirler ve kokusu da fazla kavrulmuş cevize benzetilmektedir. Trüfler, genelde diğer gıdaların üzerine ince dilimler halinde konularak servis edilir.
Kobe Eti

Gerçek Kobe eti, Japonya'da özel olarak yetiştirilen siyah renkli Tajima-Ushi cinsi sığırlardan elde edilir. Kilogramı 300$ olan bu etin nasıl üretildiği ise bir sır.
Kuş Yuvası

Söz konusu olan kuş yuvası, Çin'de yer alan bir mağarada çeşitli hayvanların oluşturdukları bir  'barınak'tır. İnsanlar, kuş yuvası adı verilen bu besini çoğunlukla çorba olarak, bazen de bir tatlı olarak servis ediyor.
Fugu

İngilizce adı PufferFish olan Fugu, ölümcül balıklardan hazırlandığı için yanlış tüketim sonrası ölümlere yol açabilmektedir. Balık üzerinde zehirli bir iğne başı vardır ve bu bir insanı öldürmek için yeterlidir. Ayrıca Fugu, Japonya'nın en bilinen yemeklerinden biridir.
Kaz Ciğeri

Kaz Ciğeri adlı gıda, gravage adı verilen yöntem ile beslenmiş kazların karaciğerinden yapılmaktadır. Kaz ciğeri Chicago'da yasaklanmış olsa da, Avrupa'nın her yerinde tüketilmektedir.
Istakoz

Istakozlar, her yıl deniz endüstrisi için 1.8 milyar dolarlık gelir elde etmektedir. Genel olarak kayalıkların arasında tek başına yaşayan ıstakozlar, üzerinde eritilmiş tereyağı ile servis ediliyor.
Matsutake

Matsutake adı verilen mantar, Japonya mutfağına 1.000 yıldan beri hizmet etmektedir. Japonya'da Matsutake, özel bir hediye olarak kabul edilir ve yıllık hasatı 1000 tondur. Kilogram fiyatı ise 2000$'dır.
İstiridye

İstiridye, denizlerde yetişen bir yumuşakça türüdür. Genel olarak iyi bir limonun dilimi ve kendi suyuyla servis edilen bu gıda inca salgılamasıyla da biliniyor. Bir de istiridye yerken 'dünyaya sahip olma' düşüncesine kapılanlar oluyormuş :) 

Blogger tarafından desteklenmektedir.