Ads Top

En İyi Koruma Köpekleri

Halk arasında Pitbull ve Doberman ırkına 'yaşı büyüyünce kafayı yiyormuş' gibi saçmasapan bir yakıştırma yapılmış olsa da, o tamamen köpeğin sahibinin acizliğinden kaynaklanan bir sorundur. Hayvanlar genel olarak içgüdüleriyle hareket ediyor olsalar da, sahibinin verdiği eğitim yapmış olduğun hareketlerin büyük bir çoğunluğunu kapsar.

Ayrıca, köpek yetiştirmek, evde beslemek, sıcak bir yuva vermek değildir. Tam aksine, evde beslemek köpeğe eziyet etmektir. Ama köpeği alıp, güvenlik görevlisi olarak kullanmakta doğru değildir. Konumuza dönmek gerekirse, eski çağlardan beri atalarımızın yetiştirdiği ve ilerleyen dönemlerde melez hale getirilerek ortaya çıkan en iyi koruma ırklarına göz atalım...

10. German Shepherd 
German Shepherd, Türkçe karşılığı olarak Alman Çoban Köpeği, bir diğer deyimi ile AÇK'dır. Tabii biz Türkler yeni yeni isimler taktığımız için, K9 diyenler de var. Özellikle çocuklara karşı olan tavrıyla bilinen German Shepherd, polisler tarafından da kullanılmaktadır. Almış olduğu eğitime karşı verdiği olumlu yanıt ile iyi bir koruma köpeği olarak da bilinir.
9. Doberman Pinscher
Doberman Pinscher, genel olarak nazik, sadık, sevgi dolu ve son derece akıllı bir cinstir. Sahibine ya da mülküne karşı bir tehdit algıladığında, hemen gereken müdahaleyi yaparak sadık bir  dost olduğunu gösterir.
8. Rottweiller

Rottweiller cinsi, kendinden emin bir doğaya sahiptir ve çok erken sosyalleşme tepkisi verir. Özellikle çocuklar dahil olmak üzere sahibine çok sadıktır ve kötü bir yetiştirici tarafından eğitilmesi durumunda saldırgan bir cins haline gelerek, etrafa zarar verebilir.
7. Pirene Dağ Köpeği
Cesur ve sahibine karşı çok sadık olan Pirene'ler, 45-73 kilogram arasındaki ağırlıklara ulaşabiliyor. Yabancılara karşı çok dikkatli olmasının yanısıra, I. Dünya Savaşı sırasında İspanya ve Fransa tarafından top çekmek için kullanılmıştır.
6. İsviçre Dağ Köpeği
İsviçre dağ köpekleri 65-70 kilogram ağırlığa ve 72cm omuz uzunluğuna kadar ulaşır. Çok iyi bir içgüdüsü vardır ve kendilerini sahiplerine adarlar.5. Moskova Bekçi Köpeği
Dünya Savaşının ardından Moskova'da üretilen bu ırk, sadık ve nazik bir mizaca sahip olmakla birlikte, çok iyi bir koruma köpeğidir.4. Boerboel
Boerboel ırkı, genel olarak çiftlik koruma görevlerinde bulunur. Sert mizaçlı, hızlı ve çeviktir. İçgüdüleri çok iyi olmakla birlikte, kendine güveni sonsuz olan bir ırktır.
3. Arjantin Mastifi (Dogo Argentino)
Dogo Argentino, atletik yapılı beyaz bir koruma köpeğidir. Çocukalra karşı olan büyük sevgisi ile ünlüdür ve herhangi bir tehdite karşı korkusuzca savaşabilir.
2. Cane Corso
Cane Corso, İtalya'ya özgü olan orta - büyük irilikle olan bir koruma köpeğidir. Kendine olan güveni ve sert mizacı ile tehditlere karşı bir caydırıcılığı vardır. Cane Corso'ya İtalya'nın değişik bölgelerinde farklı isimler verilmiştir.
1. Kafkas Çoban Köpeği
Ev, bahçe, tesis vb. yerlerde en iyi korumayı sağlayan Kafkas Çoban Köpeği, her iklime hızlı bir şekilde ayak uydurabilir. Eğitime yatkın olmakla birlikte, yabancılara karşı çok hassastırlar.

Blogger tarafından desteklenmektedir.