Ads Top

En Farklı 10 Arkeolojik Buluntu

Meksika'daki 'Uzaylı' Kafatasları

Uzun kafatasları, 'Uzaylı' diye anılmakla beraber, Meksika'da bir toplu mezar içinde toplamda 25 adet olarak bulunmuştur. 
Kral XVI. Louis'in Kanı

Efsane kralın öldürülmesinin ardından, bir mendil üzerinde krala ait kan kalıntılarına rastlanmıştır. Mendil, ilerleyen zamanlarda Kral IV. Henry'nin eline geçer ve XVI. Louis'e ait olan mumyalanmış kafatasından alınan DNA ile karşılaştırılarak doğruluğunu ispatlar...
Otzi Buz Adam

Resimde görülen buluntu, şimdiye kadar mükemmel bir şekilde korunan dünyanın en eski buz cesetidir.  Bir grup maceracı, 1991 yılında Avusturya dağlarında trekking yaparken bu cesede rastlamıştır. Otzi Iceman lakaplı bu ceset, 5300 yaşında bir insana ait.
Mega-Wombat Mezarlığı

Avustralya'da karşılaşılan bu mezarlıkta 20 metre uzunluğunda uzun ve zehirli kertenkele ile kanguru kalıntılarına rastlanmıştır. Resimde görülen canlı bir gergedana benzetiliyor ve mezarlıkta bulunan kalıntılara ait canlıların 2-3 ton arasında olduğu düşünülüyor...
2600 Yıllık İnsan Beyni

Demir Çağı'na ait olan bu insan beyni, mükemmel bir şekilde korunmuştur. İngiltere'nin kuzeyinde bulunan bu kalıntı, beden ve kafatasının içinde olmadan bulundu. 
Neandertal Yamyamlar

49.000 yıllık yamyam kemikleri, İspanya'da bulunmuştur. 12 kişilik bulunan grubun, bir saldırı sonucunda mağaraya sığındıkları düşünülüyor. Grup 6 yetişkin, 3 genç, 2 çocuk ve 1 bebekten oluşmakta.
Peru'daki Kurban Tapınağı

Bulunan kalıntıların oluşturduğu desenler sonucunda, kalıntıların kurbanlara ait olduğu düşünülmüştür. 
Vampir Cesetleri

Bulgaristan'da bulunan bu kalıntıların, Ortaçağ'da etrafa dağılan 100 vampirden birine ait olduğunu düşünülmekte. Vampir olarak adlandırılan bu kalıntıların hepsinin göğsünde demir yada bıçak izleri bulunmakta.
Amenhotep'in Ölüler Kitabı

Ahirette kullanılmak üzere hazırlanan büyüler genel olarak ölülerin organlarına ve duvarlara yazılmıştır.  Üst sınıf Mısırlılar ise bunları bir papirüse yazmıştır. M.Ö. 1400'lerde ise Amenhotep, büyüler üzerine bir kitap hazırlamıştır.
Başsız Vikingler

2009 yılında İngiltere'de bir yol çalışması sırasında bulunan bu toplu mezar, toplu şekilde katledilmiş 51 Viking'e ait.


Blogger tarafından desteklenmektedir.