Ads Top

Tozkoparan İskender Efendi

Bu aralar Doğada Tek Başına - Dağ Evi serisinini izlemeye çalışıyorum. Aslında bu senenin başlarında yayınlandı fakat askerde olduğum için şimdi izleme fırsatı buldum. Kısaca anlatmak gerekirse, Serdar Kılıç yanında bulunan 2 yavru Kagal cinsi köpek ile yaşamını karların içinde, bir dağ evi yaparak sürdürmeye çalışıyor. İzlediğim son bölümde bir arkadaşına anlattığı hikaye oldukça ilgimi çekti ve biraz araştırdım.

Hikaye şöyle;
1790'lı yıllarda İngiltere'de yaşayan Mahmut Efendi adında bir Osmanlı vatandaşı, bir gün bir ilan görür. İlanda İngiliz vatandaşlarının hünerlerini sergilemesi için yayını alıp toplanma alanında atış yapmaları isteniyor. Mahmut Efendi'de dedesinden kalma yayı alıp kayıt olmaya gidiyor fakat Osmanlı vatandaşı olduğu için almıyorlar. Biraz inada biniyor iş ve Sultan III.Selim'e kadar dayanıp, kendini yarışmaya kabul ettiriyor.  Kaydını yapan İngilizler ise elindeki küçük yayı görünce kendisi ile biraz alay ediyorlar. (İngilizler Long Bow adında uzun yay kullandıkları için bu durum söz konusu oluyor.)

Yarışma günü bütün İngilizler atışını yaptıktan sonra (İngilizlerin en iyi sonucu 2xx metre) en sona kalan Mahmut Efendi'ye sıra geliyor. Fakat elindeki küçük yayı görenler, bundan bi cacık olmaz deyip alanı terk etmeye başlıyorlar. Atışını yapan Mahmut Efendinin sonucu ise 4xx metreye kadar ulaşıyor. Yanına gelen İngiliz gazeteciler 'sanırım bizimle dalga geçmek için yarışmaya sizi gönderdiler.' diyor. Mahmut Efendi ise hayır efendim, bu sonuçla bizi meydana bile sokmazlar. diyor.

O zamanlarda Osmanlı'da atış müsabakalarına katılmak için azami limit 550 metreymiş. Tozkoparan İskender Efendi ise dünya rekoru kırarak 845.79 metrelik bir sonuç elde etmiş. Bu rekoru kırdıktan sonra kendisine cihan pehlivanı ünvanı verilmiştir.Bunun üzerine İran'dan -bu yayı kurabiliyorsanız kurun- edalarıyla gönderilen yayı önce kurmuş, ardından kırmıştır.


Kulaksız Çeşmesi’yle Haliç Polis Merkezi arasında ve
“Kasımpaşa Kulaksız Okspor Derneği Lokali”nin önünde bulunan,
 Tozkoparan İskender’e ait nişan taşının celî sülüsle yazılmış kitâbesi:

Sene 957 (Milâdî 1550)
Sâhib-ül menzil fî-l meydân
Ellezî ismuhu Tozkoparan

Sahib-ül menzil fî-l meydân: Alandaki bu menzilin sahibi. Ellezî ismuhu: Ki onun adı.


Blogger tarafından desteklenmektedir.