Ads Top

Marka Logolarının Evrimi

Apple'a, mezar taşı gibi duran logodan sonra elma logosunu kazandıran kişi Rob Janoff'tur. Rob, ilk olarak elmanın tek renkli olmasını istemiş fakat Jobs ise Rob ve patronuna karşı çıkarak daha renkli olmasını istemiş. Geçen yıllar ile birlikte teknoloji ile birlikte Apple'ın logosu da değişir ve bugünkü gri elma halini alır.


BP'de ise 1920 yılında yapılan bir yarışma sonucu, bir amatör tasarımcı tarafından çizilen logo birinci olmuştur. Son olarak yeiş ile sarı birleştirilerek 2000 yılında gelen logo, günümüzde de kullanılmaktadır.

Forf'un 1909 yılındaki logosunu ise C.H. Wills tasarlamıştır. Ford, gelecekteki logoların tamamında ovalliği korumuş olup, son logosunu 2003 yılında oluşturmuştur.
1889 yılında, kuruluşu ile birlikte ilk logosunu oluşturan IBM, 1911 yılında ITR adlı bilgisayar şirketi ile birleşerek, logo değişimine gitti. Şirketin şu anki logosunu ise 1972 yılında Paul Rand tasarladı.

Shell, dünyanın en eski petrol şirketlerinden biri. İlk olarak antika ve dekoratif kabuklar satılan dükkan, gelişme gösterip 1907 yılında Royal Dutch Shell Grubu adını alır ve taraksı yapıya sahip bir kabuk ile logosunu oluşturur. 

UPS'in 1907 yılında tasarlanan ilk logosunda paket taşıyan bir kartal figürü yer alıyordu. IBM, Enron, Westinghouse gibi büyük firmaların logosunu tasarlayan Paul Rand, 191 yılında UPS'in de logosunu tasarlamıştır. Son olarak 2003 yılında Future Brand ile birleşen UPS, logo değişimine giderek günümüzdeki logosunu kullanmaya başladı.
Blogger tarafından desteklenmektedir.