Ads Top

İrlanda'ya Osmanlı YardımıAvrupa'nın kuzeybatısında yer alan İrlanda, PS: I Love You filmine de ev sahipliği yapmıştı. Şimdilerde sessiz sakin bir ülke olarak bilinen İrlanda'da, nüfus artışı %5 civarlarında seyrediyor. Nüfus azalmasının bir sebebi de, 1845 yılında başlayıp, 1849 yılında son bulan 'büyük kıtlık', bir diğer ismiyle 'büyük patates kıtlığı' olarak biliniyor.

Kıtlığın patateslerden kaynaklandığı, ambarlarda bulunan patatesler dahil, hastalığa sebep olduğu ve sonucunda 5 sene içerisinde, bir milyon kişinin hastalanmasına ve ölmesine sebep olmuştur. Dönemin Osmanlı padişahı olan I. Abdülmecit ise İrlanda'nın Drogheda limanına erzak dolu gemiler göndererek yardım eder.

Günümüzde ise ülkemize gelen ilk İrlanda Cumhurbaşkanı ünvanına sahip Mary McAleese, Abdülmecit'in yapmış olduğu yardımı kabul ederek ülkemize olan teşekkürlerini sundu.  Fakat The Irish Times'ın haberine göre, o yıllara ait bir Osmanlı gemisi, İrlanda limanlarının kayıtlarında bulunmamaktadır.

Son olarak, The Nation gazetesinin (17 Nisan 1847) haberine göre yardım yapılmıştır ve logodaki Drogheda şehrinin sembolündeki ay yıldız da, Osmanlı Devletini sembolize etmektedir.Blogger tarafından desteklenmektedir.