Ads Top

Flash Disk İle Windows 7 ve 8 Kurmak - Resimli


Elimizde boş DVD olmadığı zamanlarda ya da DVD sürücümüzün bozuk olması durumunda format atmamız gerekebiliyor. Ayrıca netbooklarda da DVD sürücü olmadığı için mecburi olarak flash disk üzerinden format atıyoruz. Özellikle eski bilgisayarlarda optik sürücüler tozla kaplandığı için, format sırasında elimizde tertemiz bir DVD olsa dahi okumadığı olabiliyor. Bu nedenle flash disk ile format atma yöntemini size aktarmak istedim. Aşağıdaki programın adı "Windows 7 Usb/DVD Download Tool" olsa da,  işlemleri hem Windows 8, hem de Windows 7 için uygulayıp, format atabilirsiniz.


İlk olarak elimizde olması gereken dosyalardan bahsedeyim.
1. program üstte bahsetmiş olduğum Windows 7 USB/DVD Download Tool. Yani Windows dosyalarını flash diskimize kopyalamaya yarayan program. 

Not: Windows dosyalarını alıp herhangi bir program kullanmadan flash belleğe direk kopyalarsanız format atamazsınız. Çünkü Windows bootable özelliğini kaybeder. Bootable özelliği ise, bilgisayarımızı yeniden başlatınca format atmak için gelen "Cd'den önyükleme yapmak için bir tuşa basın" şeklindeki yazının gelmemesidir. Bu yazı gelmeyince de format atamayız zaten :)

2. olarak, kurmak istediğimiz Windows, ISO uzantılı olacağı için, ISO dosyalarını bilgisayarımıza tanıtması için bir program gerkiyor. O da Alcohol %120.

3. ise Eğer isteyen olursa diye orjinal, katıksız, el değmemiş bir Windows 8 için MSDN linki. Hotmail hesabınızdan oturum açıp indirin, Türkçe paketini güncelleme ile kurarsınız.. 

4. Bu ise Windows 7'nin MSDN linki

Sıra geldi bunların hepsini bir araya getirip Bootable bir Flash Disk hazırlamaya. Çok basit sakın gözünüz korkmasın.

Not: 1. Boot sürücüsünü USB-HDD  yapmanız gerekiyor. Bu seçenek anakartların BIOS'larına göre değişim gösterebilir. Alcohol %120 programını kurduktan sonra ilk olarak indirmiş olduğumuz Windows 7 USB aracını çalıştırıyoruz. Ardından Browse'a tıklıyoruz.

Ardından elimizde bulunan Windows 7 ya da Windows 8'e ait olan ISO dosyasını programa tanıtıyoruz.

Şimdi ise USB Device butonuna tıklıyoruz çünkü Flash Disk ile format atacağız.
Ve ardından Begin Copying'e tıklayıp beklemeye başlıyoruz...
Tamamlandıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşmanız lazım. Blogger tarafından desteklenmektedir.