Ads Top

Ebay'den Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

Sanırım blog sayfamdaki en yararlı makalelerden birini hazırlıyorum :)

Ebay, örnek vermek gerekirse GittiGidiyor, Sahibinden gibi Paypal üzerinden alışveriş yapılan bir site. Sıfır ve 2. el ürün alıp satabiliyorsunuz. Fakat bazı istisnai durumlar var ve bunlara dikkat etmek gerekiyor. Aksi taktirde ürünüm gelmedi, şu an nerede, neden gümrük vergisi ödedim, bu ürün niye geri gitti gibi sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz.


Neden Ebay ?
*Ebay, dünya çapında bir alışveriş sitesi olduğu için, aradığımız ürünü bulma şansımız çok yüksek. Eğer elektronik bir ürün alıyorsak, Türkiye'de vergiler yüksek olduğu için, Ebay'den almak çok daha ucuza gelecektir.
*Giyim konusunda da çok iyi. Ben kıyafet almadım fakat alan arkadaşlarım oldu, sorun yaşamadılar.
*Aldığınız ürüne göre kargo ücreti ödememe durumunuz var.
*En önemlisi müşteri memnuniyeti mükemmel. Fotoğraf makinem için almış olduğum bir kaç dolarlık parça, Ptt çalışanları tarafından kaybedilmiş. Satıcıyla iletişim kurdum, adam yenisini yolladı. Aynı şekilde askerdeyken komutanımın başına geldi ve o da iletişime geçerek yeni ürünü ücretsiz bir şekilde temin etti.
*Satıcı, kargo ücretsiz olsa dahi Tracking Number, yani kargo takip numarası verebiliyor. Bu durumda kargonuzu takip edebiliyorsunuz. Bunun için de Ptt'nin yurtdışı gönderi sayfasına bakmanız gerekiyor.

Dezavantajları;
*Kargo süresi duruma göre değişebiliyor. Mesela ben genel olarak Hong Kong'dan alışveriş yapıyorum ve her aldığım parça ortalama olarak 2-3 hafta içinde elimde oldu. Bazen 1 hafta da olabiliyor bu süre.
*Telefon, parfüm, enerji gıdaları, araba vb. türden eşyalar gümrükten geçmiyor.
*75€ yada 100$'ı aşan ürünler için %20 gümrük vergisi ödersiniz. Bu durumu aşmak için de sayfanın altlarında ayrı bir yöntem söyleyeceğim.
*Ucuza getirmek için aldığımız bir ürün gümrüğe takılırsa, vergilerle birlikte daha pahalıya gelebilir.

Gelelim Ebay'den alışveriş yaparken nelere dikkat edeceğimize...
Öncelikli olarak ne alacağımıza karar verelim. Ben Türkiye'de 55TL'ye satılan Toshiba'nın 32GB'^lık Hayabusa serisi  flash belleğini aldım. Ödediğim ücret ise 19.29$ yani  34TL :)

Tabi her üründe bu kadar fiyat farkı olacak diye bir kaide yok. Bu tamamen şans ve alacağınız ürüne bağlı olan bir değişken.

Konuya dönelim. Alacağımız ürüne karar verdik. Toshiba Hayabusa 32Gb Flash Bellek. İlk olarak sol menüden gerekli kategoriye girip flash bellekleri buluyoruz. Arama kriterlerimizi daraltıp Free Shipping yani ücretsiz kargoyu işaretliyoruz.  Ardından Worldwide'ı tıklıyoruz. Yani dünyanın heryerine gönderim yapan satıcıları işaretlemiş oluyoruz. Bu tür ürünler genelde Çin  ve ya Hong Kong'dan ucuza geleceği için  dikkat etmemiz gereken bir husus var. Bu tür ürünlerin çok fazla sahtesi olduğu için satıcının itibarına bakmalıyız.


Üstteki resimde gördüğünüz gibi, satıcı 96271 alışverişten %99,1'lik pozitif oy almış. Yani bu adamın sattığı ürünler güvenilir. Eğer satıcı ürününü Free Shipping'e koyduğu halde, kargo ücreti istiyorsa aşağıdaki resimde belirttiğim alanda istenilen kargo ücreti yazacaktır. Free yazıyorsa kargonuz  ücretsizdir.Ben her zaman arama kriterlerinden Buy It Now seçeneğini tıklıyorum. Yani açık arttırma ile uğraşmak benim işime gelmiyor. Onu takip etmek biraz zaman istiyor ve sonuç her zaman olumlu çıkmayabiliyor. İşi garantiye almakta fayda var.

Ürünümüzü seçtiğimize göre artık alışverişimizi yapabiliriz. Eğer aklınıza takılan soru var ise satıcıya soru sorabilirsiniz fakat arada saat farkı olduğunu unutup hemen cevap beklemeyin :) Müsait olduklarında hemen cevap vereceklerdir, üstte de söylediğim gibi satıcılar müşteri memnuniyetine sahip insanlar...

Ürün için Paypal'dan ödememizi yapıp, satın aldık diyelim. Satıcı eğer kargo takip numarası veriyorsa, 1-2 gün içinde ürün bilgilerinize ekler. Nereden bakabilirim derseniz, sağ üstteki My Ebay'e tıklayın ve karşınıza gelen ekrandan ürün bilgilerine bakın.


Tracking Number yani kargo takip numaramızı aldığımıza göre, Ptt'nin yurt dışı gönderi servisine tıklayarak ürünümüzün nerede olduğunu öğrenebiliriz. 

Ürünler ortalama olarak 2-3 gün içinde kargoya verilir. Ptt'nin sitesine hemen girilmez. Ortalama 1 haftayı bulur. Atıyorum ürün Hong Kong'da gözüküyordur fakat bi bakarsınız yarım saat sonra evinize gelir, bu da Ptt'nin uyuşukluğudur.

----

Yukarda bahsettiğim vergi sınırını aşma yöntemi şu şekilde oluyor..
Mesela alacağımız ürün 120$ diyelim. Sınır 100$ olduğu için ne yapacağız ?
Satıcıya mesaj atıp, gümrük sorunlarından dolayı kutuya etiket yapıştırmamasını, fatura koymamasını, eğer fatura koyacaksa faturanın 80-90$ civarında bir tutar göstermesini istiyoruz. Satıcı da 100$ altında bir meblağ gösterdiği için ürünümüz gümrüğe takılmadan elimize ulaşıyor :)

Son olarak alınacak ürünler hakkında tavsiye vereyim.
*Hafıza birimleri yani Flash bellek, hafıza kartı, HDD vs.
*Tablet Pc'ler. Ainol olabilir mesela. Gümrüğe takılmıyor.
*Fotoğraf makinesi için parçalar olabilir. (Lens, makro uzatma tüpü, kumanda, batarya vs.) DSLR makineler gümrükten ücretsiz geçmez bilginiz olsun. 
*Giysi alabilirsiniz. Gözlük, spor ayakkabı, film vs. ıvır zıvır eşyalardan aklınıza gelebilecek, tehlike arz etmeyen şeyler alabilirsiniz.

Bol şans !
Blogger tarafından desteklenmektedir.