Ads Top

Lens Üzerindeki Kısaltmalar

Aşağıda bulunan açıklamalar, Nikon lenslerin üzerinde bulunan kısaltmalara aittir.

AF: Auto Focus kelimelerinin kısaltmasıdır. Fotoğraf makinesi gövdesi içinde bulunan fokus motoru ile çalışan modelleri tanımlar.

AF-S: Auto Focus – Silent (Sessiz Auto Fokus) karşılığıdır. ‘Silent Wave Motor’ – ‘Sessiz Dalga motor’ adı verilen ve Canon’un USM ve Sigma’nın HSM sistemine benzer ve objektif içinde ultrasonik kotor bulunduran lens sınıfıdır. Makine içi motorla fokusa göre daha hızlı ve sessizdir.

AF-I: 1992-1996 yılları arasında üretilen telefoto lenslerde kullanılan ve daha sonra yerini AF-S sistemine bırakan Oto Fokus sistemidir.

VR: Nikon’un ‘Vibration Reduction’ -Titreşim azaltıcı sistemine sahip lens serisini temsil eder. Canon’un IS, Sigma’nın OS sistemlerine benzer çalışır ve optik elemanların titreşimi azaltıcı yönde hareket ettirilmesiyle daha net fotoğraflar elde etmeye yarar.

DX: 1.5x crop çarpanlı ve Dijital Nikon SLR lerde kullanılan sensörler için dizayn edilmiş lenslerdir.

D: ‘Distance/Dimension’ – Mesafe/Boyut anlamına gelen D kısaltması, objektifin Nikon’un 3D Matrix Ölçüm sistemine sahip makineleriyle uyumlu olarak çalışabileceğini gösterir.

G: G kısaltmasına sahip olan objektifleriin diyafram halkaları yoktur ve diyafram ayarı sadece elektronik olarak fotoğraf makinesinden ayarlanabilmektedir. Bu fark dışında D serisi lenslerle aynı özelliklerdedir.

ED: ‘Extra Low Dispersion Glass’ – Ekstra Düşük Dağılımlı Cam’ın kısaltmasıdır. ED camlar kromatik sapmaları azaltmaktadır

IF: ‘Internal Focus’ – Dahili Fokus özelliğine sahip bu lenslerde sadece objektifin içinde kalan optik elemanlar hareket etmekte, böylece fokus sırasında lensin boyu değişmemekte ve öndeki eleman dönmemektedir.

Micro: Nikon Macro özellikli objektiflerine ‘Micro’ ismini vermektedir.

N: Nikon’un son geliştirdiği Nano Crystal Coat – Nano Kristak Kaplama özelliğine sahip lenslerini işaret etmektedir.

PC: ‘Perspective Control’ – Perspektif kontrollü objektiflerdir. Sadece shift ve tilt-shift lensler bu sınıfa aittir
Blogger tarafından desteklenmektedir.