Ads Top

Fotoğrafçılık Sözlüğü

Fotoğraf çekmeye meraklı olan kişiler için hazırlanan Fotoğrafçının El Kitabı adlı eserden alıntı yaptığım bu sözlüğün sizlere de faydalı olacağını umuyorum..


Diyafram: Lensin arka kısmında bulunan, CCD’nin üzerinde düşen ışığın miktarını ayarlayan perdedir. CCD: Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan ışığa duyarlı birimdir.

Compact Flash: Genellikle hareketli parça barındırmayan bir hafıza kartı çeşididir. GB: Kapasite ölçü birimidir. Sabit disklerin, bellek kartlarının, ön belleklerin, dosyaların kapasitelerini veya kapladıkları alanı ölçmek için kullanılır. 1 gigabayt 1,024 megabayta eşittir.

Lithium-Ion: GSM telefonlarda, dizüstü ve avuçiçi bilgisayarlarda kullanılan bu batarya türü, yüksek maliyeti sebebiyle genellikle üst model fotoğraf makinelerinde kullanılır.

Megapiksel: Dijital fotoğraf makinenizin yakalayabildiği ölçü birimidir. Makinenin yakaladığı bir megapiksel, toplam bir milyon noktadan yani pikselden oluşur. 

Bellek (hafıza) kartı: Küçük ve hafif saklama birimleridir. Hafıza kartlarının çoğu hareketli parça barındırmaz. 

Piksel: Picture element (imaj parçası) teriminin kısaltılmış biçimidir. Bir imajı oluşturan, fotoğraf makineniz tarafından yakalanan en küçük noktadır. 

RAW: Üzerinde işlem yapılmamış, ham fotoğraf formatıdır. 

Secure Digital (SD): Bir hafıza kartı çeşididir. Küçük boyutuyla dijital fotoğraf makineleri kadar MP3 oynatıcılarda, kameralarda ve telefonlarda da kullanılır. 

SLR: Kompakt makinelerde CCD ve vizöre gönderilen görüntü için iki farklı lens düzeneği bulunur. Single Lens Reflex (Tek mercekten yansımalı) makinelerdeyse kullanılan mercek ve ayna düzeneğiyle CCD’ye giden görüntünün % 100 eşit olması sağlanır. 

Tripod: Fotoğraf makinenizi güvenli bir biçimde sabitleyebilen üç ayaklı sehpaya verilen isimdir. Üçayak olarak da anılır. 

LCD: Düşük güç tüketimine sahip, son yıllarda popülerliği oldukça artmış bir görüntü teknolojisidir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.