Ads Top

RAID Nedir ?

Uzun zamandan beri bilgisayar kullandığım halde her gün yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyorum. Geçtiğimiz 1-2 yıllık süre içerisinde donanım hakkında epey bilgiye sahip oldum. Her gün donanım sitelerini, inceleme videolarını, test sonuçlarını, karşılaştırmaları izleyeyim derken epey yol katettiğime inanıyorum. Bu sefer yolum RAID konusu üzerine düştü ve güzel bir araştırma sonucu aradıklarıma ulaştım. Şimdi elimden geldiği kadarıyla aktarmaya çalışacağım.

RAID nedir ?
Çoğu kullanıcının bildiği üzere işlemci ve Ram'ler ne kadar hızlı olursa Pc o kadar hızlı olur  mantığı geçerlidir. Bu yazıda tabuları yıkmaya çalışalım..

RAID (Redundant Array of Independent Disk Drives - "birbirini destekleyen bağımsız, ucuz disklerden oluşan dize") olarak bilinir. Basitçe açıklamak gerekirse, veri transfer hızlarının artması ve güvenliğin yükseltilmesi amacıyla birkaç sabit disk bir arada kullanılır.RAID teknolojisinin amacı dizideki diskleri birleştirip yüksek bir depolama kapasitesi elde etmek, hata toleransı sağlamak, bazen de disk performansını artırmaktır.


CPU ve Ram'ler ne kadar hızlı olursa olsun, Harddisk üzerinden veri aldıkları için elleri kolları mahkum durumda çalışırlar. Yani, harddiskinizin tampon belleği, okuma-yazma hızları ne kadar yüksek olursa CPU ve Ram'ler o kadar iş görür.

Normal şartlar altında sabit disklerin maksimum tampon bellekleri 32Mb oldukları için çok yüksek okuma ve yazma hızlarına ulaşamazlar. Bu konuda ise RAID sistemi devreye girerek bizi bu işkenceden kurtarmaya çalışıyor.


Her işletim sisteminde RAID desteği yoktur. Sözgelimi; Windows 2000'in altındaki Windows sürümleri
ve eski Linux kernelleri RAID'i desteklemez.
Blogger tarafından desteklenmektedir.