Ads Top

EES is Turned Off Sorununun Çözümü

Bir kaç ay önce komşuya P45 yonga setli bir pc toplamıştım. Microsoft'un kablosuz mouse ve klavye seti de hediye olarak yanında geldi. Neyse.. 1-2 ay sorunsuz şekilde kullandılar, ta ki “EES is turned off !!! Please use EES application to turn it on again. Press any key to continue…” hatasını alana kadar..


Gigabyte'ın Easy Energy Saver özellikli anakartlarında meydana gelen bu hata oldukça can sıkıcı. Can sıkıcı çünkü ne mouse ne de klavye ile işlem yapılabiliyor. Ben de çözüm üretmek için eve geldim ve araştırmalar sonrasında çözüm yoluna ulaştım.

Çözümü;
Bilgisayar açılışında sürekli olarak DELETE tuşuna basarak BIOS’a giriyoruz. Sırasıyla Integrated Peripherals > USB Keyboard Support’a girip ayarını Disabled’dan, Enabled moduna çeviriyoruz ve ardından F10′a basıp BIOS’tan çıkıyoruz..

Englsh;
“EES is turned off” message is supposed to be just for your information. There is no error and should continue to boot after pressing a key on the keyboard.
I assume you’ve already pressed Enter and there is no response. If you’re using a USB keyboard, then go to BIOS setup, Integrated Peripherals, USB Keyboard Support change from Disabled to Enabled. The “Press any key to continue” should work after this setting.
When you’ve loaded Windows, you should run the Easy Energy Saver software to enable EES. It can become disabled during an improper shutdown.
Blogger tarafından desteklenmektedir.